KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Jak se váží kobercové uzly a jak vzniká gobelín? V Živém muzeu gobelínů si tyto techniky můžete sami vyzkoušet
 
Autor / zdroj foto: Živé muzeum gobelínů

Moravská gobelínová manufaktura – Živé muzeum gobelínů / Valašské Meziříčí

Živé muzeum gobelínů představuje ojedinělý projekt Moravské gobelínové manufaktury, který umožňuje návštěvníkům navštívit gobelínové a kobercové dílny s více než stoletou tradicí za plného provozu, a vychutnat si tak atmosféru tradičního uměleckého řemesla.

Během prohlídky nejen uvidíte vznikat gobelín či vázat kobercové uzly, ale spoustu věcí si budete moci osahat a sami vyzkoušet. Navíc uvidíte v chodu historické stroje, které jsou dnes již technickými památkami. Můžete shlédnout dobové filmy o dílnách a řemeslech na Valašsku, občerstvit se ve stylové kavárně a prohlédnout si galerii moderních a historických tapiserií... Zájezdům nabízíme možnost obědu dle předchozí domluvy.


Kobercová dílna
V kobercové dílně vás nejprve upoutá vázání koberců klasickou perskou technikou, kterou si budete moci sami vyzkoušet. Poté Vás jistě zaujme rachot postřihovacího stroje od firmy Matyáš Witz z roku 1932. Dozvíte se, jak se řeže vlna na vázání koberců, jak se váže kobercový uzel a co je to „patrona“.

Gobelínová a restaurátorská dílna
V této dílně se seznámíte s tkaním nových gobelínů i s tím, jak se restaurují gobelíny historické. Dozvíte se, jak rozpoznat vlněnou přízi od hedvábné, co je to „pauza“, „osnova“ a „útek“, proč je možno vidět gobelín poprvé, až když je celý hotový a k čemu se při tkaní gobelínů používá vidlička.

Přípravna
V této části Živého muzea tkalcovství uvidíte, jak se připravuje materiál pro tkaní koberců a tapiserií. Kromě skladu barvené příze uvidíte za chodu dvě technické památky ze třicátých let – přadenovací stroj (přadenovačku) a skací stroj (skačku). Dozvíte se, jak se připravuje vlna k barvení a tkaní a k čemu zde slouží zvoneček.

Galerie
V galerii jsou vystavena současná textilní díla podle předloh předních českých výtvarníků i koberce a gobelíny z počátků dvacátého století. A když si budete chtít zase něco vyzkoušet, je zde pro vás připraven historický kelimový stav i stav na tkaní gobelínů.

Schlattauerova kavárna
Prostory galerie volně přecházejí v kavárnu vybudovanou ve stylu doby vzniku dílen. Kromě pokračování výtvarné expozice je v prostorách kavárny možnost občerstvit se, zakoupit si upomínkové předměty včetně turistických známek, prohlédnout si knihy o uměleckém řemesle i publikace vydané Moravskou gobelínovou manufakturou. Pro větší skupiny jsou promítány historické filmy o Valašskomeziříčské gobelínce a řemeslech na Valašsku.


Více informací včetně aktuálních akcí, provozní doby a cen vstupného najdete na webu muzea.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.