Jurkovičova rozhledna / Rožnov pod Radhoštěm
Jurkovičova rozhledna stojící na Karlově kopci nabízí návštěvníkům krásný výhled především na Valašské muzeum v přírodě. Je odtud vidět také značná část města Rožnov pod Radhoštěm a některé obce v jeho okolí.
Jurkovičova dřevěná rozhledna na kamenném soklu stojí na Karlově kopci (nebo též vrchol Petřekovy stráně) nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Rozhledna byla otevřena v dubnu 2012. Stavba je vysoká 31 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 19 metrů a vede na ni 102 schodů.
Kvůli výhledu musela být vykácena část vzrostlých stromů a další kácení je problematické, neboť se rozhledna nachází v 1. zóně CHKO Beskydy s nejvyšším stupněm ochrany. Rozhled je omezen od jihovýchodní po severní stranu. Vidět z ní je západní část obce Hutisko, obec Vigantice, rožnovské části Hážovice, Tylovice, Kramolišov, centrum Rožnova (s kopcem Hradisko na západní straně), severní části Rožnova za řekou Bečvou, obce v západní části Rožnovské brázdy, velká část Valašského muzea v přírodě, městský park, části Rožnova Letná, Rybníčky a část Horních Pasek na severu města.
Jméno rozhledna získala podle slovenského architekta Dušana Sámo Jurkoviče, který v této oblasti zanechal výraznou stopu.
Historie rozhledny
Plány na stavbu rozhledny vytvořil Dušan Jurkovič již roku 1896 pro Turistický spolek ve Valašském Meziříčí. Měla stát na kopci Brdo v katastru obce Brňov. Přes pokusy o výstavbu v 60. letech minulého století bylo započato se stavbou až v říjnu roku 2010, stavba byla dokončena v prosinci roku 2011. Slavnostní otevření proběhlo 28. dubna 2012. Betonová podezdívka je obložena kamenem, na dřevěné části bylo použito dřevo buku, smrku a jedle. Celkové náklady činily 12,2 milionu korun.
Statistické údaje a některé zajímavosti o rozhledně:
Umístění: Karlův kopec 480 metrů nad mořem
Výška rozhledny: 31,09 metru
Výška vyhlídkové plošiny: 18,8 metru nad úrovní terénu
Použitý materiál: kámen, dřevo, kov
Celkové náklady: 12,2 mil. korun
Popis: rozhledna je vertikálně členěna na sedm podlaží
- veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byla prováděna ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů
- na stavbu rozhledny bylo použito 200 m3 kulatiny (100 m3 řeziva)
- nosné prvky rozhledny jsou z dubového dřeva, na ostatní části bylo použito smrku nebo jedle
- barevné řešení rozhledny odpovídá Jurkovičovým stavbám na Pustevnách
- rozhledna je stavěna dle původních architektových návrhů pouze s drobnými úpravami vycházejícími ze současných platných předpisů