KULTURA / Výstavy

Popis: Český sklářský výtvarník Jan Frydrych.
Český sklářský výtvarník Jan Frydrych.
Autor / zdroj: Jiří Koňařík
27.11.2019

Na vsetínském zámku jsou k vidění díla českého sklářského výtvarníka Jana Frydrycha

VSETÍN

Skleněné objekty českého sklářského výtvarníka Jana Frydrycha, jehož dílo je zastoupeno v prestižních světových galeriích i ve sbírkách známých celebrit, vystavuje Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín.

Jan Frydrych (nar. 1953) působí v severních Čechách, Novém Boru a ve Šluknově. S Valašskem jej pojí skleněná trofej Ceny města Vsetína, kterou už 18 let zhotovuje dle návrhu významného vsetínského rodáka, akademického sochaře Václava Ciglera. „Jednotlivé realizace jsou vždy unikátním artefaktem, neboť pokaždé volí odlišnou a neopakující se barevnost ústřední části, aby tak symbolicky zdůraznil jedinečnost oceňovaných osobností,“ doplnila kurátorka výstavy a historička umění Muzea regionu Valašsko Olga Méhešová.

Tvorba Václava Ciglera i experimenty s optickým sklem jsou Janu Frydrychovi inspirací pro celou jeho uměleckou činnost, které se věnuje už přes tři desetiletí. Fascinují jej zejména fyzikální vlastnosti a vizuální možnosti optického skla, jako lom světla, rozklad bílého paprsku na duhové spektrum či „kouzlo“ optických klamů. V rozhovoru pro připravované vydání muzejního časopisu Valašsko – vlastivědná revue (vyjde 8. prosince 2019) Jan Frydrych prozradil:

Mé objekty vznikají jako malé architektury. Základem je vždy geometrický tvar, který je ozvláštněn optickými klamy.“ Rozhodujícím faktorem je přitom preciznost provedení a pevné sepětí manuální zručnosti s kreativní vizí, což je hranice, kterou se daří překračovat jen nemnohým.

Své práce vystavuje od konce 70. let, a to zejména v zahraničí. „Jeho dílo je zastoupeno v prestižních muzejních sbírkách světového významu jako The Corning Museum of Glass v New Yorku a londýnské Victoria and Albert Museum, tak i v soukromém majetku známých celebrit, mezi něž patří například Bill a Hillary Clintonovi nebo Elton John,“ uvedla Olga Méhešová.

Skleněné objekty Jana Frydrycha si teď budou moci prohlédnout i návštěvníci zámku Vsetín. Výstava potrvá do 12. ledna 2020.

Autor / zdroj: Jiří Koňařík

DALŠÍ ČLÁNKY

Rožnov navazuje na úspěšný vánoční plecháček. V nových motivech je rozhledna, muzeum či Radhošť

Město Rožnov navazuje na úspěšné vánoční adventní hrníčky (plecháčky) a připravilo novou sérii plecháčků a také látkových tašek s motivy Rožnova pod R

Manželé Poláchovi oslavili zlatou svatbu

Po 50 letech společného soužití si v sobotu 1. srpna své Ano znovu řekli manželé Oldřiška a Josef Poláchovi z valašskomeziříčské místní části Juřinka.

Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí slaví 55 let

Již pětapadesát svíček sfoukne z pomyslném narozeninovém dortu v sobotu 1. srpna Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Více než půl století uplynulo od do

DNES SE STALO

ZAJÍMAVOSTI14. srpna 1248

začala stavba kolínské katedrály, která bude trvat celých 632 let.

HISTORIE14. srpna 1431

porazila husitská vojska v bitvě u Domažlic pátou křížovou výpravu vedenou markrabím Friedrichem Braniborským a kardinálem Juliánem Cesarinim.

SPORT14. srpna 1936

se odehrál v rámci letních Olympijských her se v Berlíně první basketbalový zápas.

POZVÁNKA OBRAZEM