KULTURA / Vánoce

Popis: Zámek Lešná ovládne Kouzlo Vánoc.
Zámek Lešná ovládne Kouzlo Vánoc.
Autor / zdroj: Jiří Koňařík
27.11.2019

Zámek v Lešné ovládne kouzlo Vánoc

LEŠNÁ

Ve znamení blížících se Vánoc se ponese od první adventní neděle veškerý program na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Historické interiéry rozzáří tisíce baněk z Irisy Vsetín, proběhne tradiční seriál adventních dílen, lektorský program pro školní kolektivy a chybět nebude ani oblíbená zámecká akce O Vánocích…

Objekt patřící pod správu Muzea regionu Valašsko je v těchto dnech uzavřen veřejnosti, aby se mohl připravit na adventní finiš letošního roku. Vše vypukne v neděli 24. listopadu, kdy bude zahájena výstava Vánoce na zámku. Historické komnaty ovládne kouzelná adventní atmosféra a třpytivá krása bezmála čtyř tisíc ručně vyráběných skleněných baněk.

K vidění bude například kolekce Return to nature, s jemným vzorem inspirovaným luční trávou a okoličnatým květenstvím. Historické místnosti jinak ovládnou jak tradiční vánoční červeň v kombinaci se stříbrnou, tak odstíny zelené, modré, fialové a zlaté, jejichž třpyt zvýrazní zámecké křišťálové lustry a zrcadla. Novinkou bude instalace, v níž záplava baněk navodí dojem tajemné vánoční oblohy se zářícími hvězdami,“ přiblížila kurátorka výstavy a historička umění Muzea regionu Valašsko Kamila Valoušková. Součástí výstavy je i stejnojmenný lektorský program pro děti a školní kolektivy.

V neděli 24. listopadu startuje i čtyřdílný seriál s názvem Nedělní adventní dílny. V rámci první lekce si budete moci od 13 do 16 hod. vyrobit pod vedením zkušené květinářky Aleny Horákové vlastní adventní věnec. Náplň dalších dílen bude následující: 1. prosince (13 až 16 hod.) vánoční pečení, 8. prosince (13 až 16 hod.) zdobení baněk a 15. prosince (10 až 16 hod.) výroba betlémů.

Poslední adventní dílna bude součástí zámecké akce O Vánocích…, která nabídne předvánočně laděný program pro děti i dospělé. Od 10 do 16 hodin budou probíhat kostýmované prohlídky vyzdobených pokojů (poslední prohlídka v 15 hodin). Od 16 hodin budete moci zhlédnout vánoční příběh v podání ZŠ Starý Jičín nazvaný Nad Betlémem svítí hvězda.

Adventní čas s očekáváním blížících se Vánoc patří k nejkrásnějším obdobím roku. Zkuste i vy trochu zpomalit a přijít na zámek Lešná u Valašského Meziříčí nasát trochu z té kouzelné atmosféry. Více o programu Muzea regionu Valašsko najdete na www.muzeumvalassko.cz.

Autor / zdroj: Jiří Koňařík

DALŠÍ ČLÁNKY

Rožnov navazuje na úspěšný vánoční plecháček. V nových motivech je rozhledna, muzeum či Radhošť

Město Rožnov navazuje na úspěšné vánoční adventní hrníčky (plecháčky) a připravilo novou sérii plecháčků a také látkových tašek s motivy Rožnova pod R

Manželé Poláchovi oslavili zlatou svatbu

Po 50 letech společného soužití si v sobotu 1. srpna své Ano znovu řekli manželé Oldřiška a Josef Poláchovi z valašskomeziříčské místní části Juřinka.

Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí slaví 55 let

Již pětapadesát svíček sfoukne z pomyslném narozeninovém dortu v sobotu 1. srpna Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Více než půl století uplynulo od do

DNES SE STALO

ZAJÍMAVOSTI14. srpna 1248

začala stavba kolínské katedrály, která bude trvat celých 632 let.

HISTORIE14. srpna 1431

porazila husitská vojska v bitvě u Domažlic pátou křížovou výpravu vedenou markrabím Friedrichem Braniborským a kardinálem Juliánem Cesarinim.

SPORT14. srpna 1936

se odehrál v rámci letních Olympijských her se v Berlíně první basketbalový zápas.

POZVÁNKA OBRAZEM