KAM NA VÝLET / Turistika, pěší výlety

Popis: Zvonice na Soláni, kterému se někdy říká valašský Olymp.
Zvonice na Soláni, kterému se někdy říká valašský Olymp.
Autor / zdroj: Zdeněk Urbanovský

Cestou na Soláň se můžete zastavit u pomníku manželky prvního československého prezidenta

HUTISKO-SOLANEC

Tomáš Garrigue Masaryk byl naším prvním prezidentem a jeho manželka Charlotta byla logicky první první dámou Československa. Letos v květnu (2019) uplynulo 96 let od jejího úmrtí. Za vzpomínkou na paní Charlottu se můžete vydat do Vsetínských Beskyd, do krásné části naší vlasti, kam celá Masarykova rodina ráda jezdila.

Je takřka symbolické, že právě zde, v Beskydech, najdete de facto jediný památník naší první „první dámy“ v České republice. V Praze jsou umístěny pouze dvě busty, v Podlesí u Valašského Meziříčí pak pamětní deska.

Pomník se nachází v obci Hutisko-Solanec v části zvané Zákopčí. O jeho instalaci v roce 1926 se zasloužil místní řídící učitel Cyril Mach se svými žáky. Památník není nijak okázalý. Pod reliéfem hlavy Charlotty G. Masarykové je dvojjazyčný nápis v českém a anglickém jazyce: Ženě trpitelce a všem jejím sestrám – To the suffering women and all her sister. Sluší se podotknout, že památník je důstojný, prostranství kolem něj je velmi pěkně upraveno. 

Výlet zahájíte v centru obce Hutisko-Solanec, kam je možné přijet autem či autobusem, třeba z Rožnova pod Radhoštěm nebo Velkých Karlovic. Po zelené turistické značce je to pouhé dva kilometry ke studánce „Charlotta“, u níž památník leží.

Přímo se nabízí pokračovat údolím Hutiského potoka na hřeben Vsacké Tanečnice a pak po červeně značené hřebenovce na Soláň. Sice se při dlouhém stoupání trochu zadýcháte (budete mít v nohách kolem 10 km), ale taky poznáte, proč je vrch Soláň (861 m n. m.) považován za jednu z nejkrásnějších lokalit Valašska. Je to místo, které je vyhledáváno řadou umělců. Z vrcholu je krásný výhled na masiv Radhoště i s Pustevnami, Smrkem, Kněhyní, Lysou horou. Najdete zde galerii dřevěných soch, probíhají zde malířská sympozia, ve stylové Zvonici Soláň, která od roku 2006 slouží jako turistické informační centrum a galerie umění, jsou pořádány výstavy, hudební a folklorní akce prakticky celý rok. Ne nadarmo se tomuto místu říká „Valašský Olymp“.

Na Soláni nezapomeňte ochutnat některou z valašských specialit, s výhledem na okolní hory chutnají třeba borůvkové knedlíky znamenitě. Zpět do výchozího bodu jeďte autobusem.

Mapa pro orientaci

Autor / zdroj: Zdeněk Urbanovský

DALŠÍ ČLÁNKY

Rožnov navazuje na úspěšný vánoční plecháček. V nových motivech je rozhledna, muzeum či Radhošť

Město Rožnov navazuje na úspěšné vánoční adventní hrníčky (plecháčky) a připravilo novou sérii plecháčků a také látkových tašek s motivy Rožnova pod R

Manželé Poláchovi oslavili zlatou svatbu

Po 50 letech společného soužití si v sobotu 1. srpna své Ano znovu řekli manželé Oldřiška a Josef Poláchovi z valašskomeziříčské místní části Juřinka.

Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí slaví 55 let

Již pětapadesát svíček sfoukne z pomyslném narozeninovém dortu v sobotu 1. srpna Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Více než půl století uplynulo od do

DNES SE STALO

HISTORIE13. srpna 1775

vydala Marie Terezie nový robotní patent, ve kterém stanovila maximální délku roboty na tři dny v týdnu.

LETECTVÍ13. srpna 1891

v rámci Zemské jubilejní výstavy se odehrál první dálkový let balónem v Čechách. Balón Victor Hugo vzlétl v pražské Stromovce a přistál u Pardubic za 2 hodiny.

DOPRAVA13. srpna 1898

byl na železniční trati Telč - Kostelec u Jihlavy zahájen pravidelný provoz pro veřejnost.

POZVÁNKA OBRAZEM