KULTURA / Divadlo

Popis:
Autor / zdroj: Nikola Synek
9.9.2019

Při festivalu Písní a tancem letos opět udělí titul Vesnice roku

LUHAČOVICE / POZLOVICE

Luhačovice a také sousední Pozlovice budou žít ve dnech 12. až 15. září již po sedmadvacáté mezinárodním festivalem dětských folklorních souborů Písní a tancem.

Na akci srdečně zve starosta lázeňského města Marian Ležák. „Jde o tradiční akci, kterou město po léta zásadním způsobem podporuje a která patří už neodmyslitelně k bohaté nabídce kulturního vyžití v našem městě. Chci proto pozvat všechny na krásné folklorní programy i napínavé vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku také letos a jsem přesvědčen, že i tentokrát si festival najde díky kvalitnímu programu stovky spokojených návštěvníků,“ poznamenal luhačovický starosta Ležák.

Festival v posledních letech pořádá zapsaný spolek Kulturní Luhačovice, jehož předsedkyní je milovnice folkloru a někdejší starostka Luhačovic Marie Semelová. Po loňském ročníků věnovaném výročí vzniku Československa, je letošní festival ve znamení jubileí významných osobností. „Návštěvníci se mohou těšit samozřejmě na řadu vystoupení folklorních souborů od nás i ze Slovenska, ale program bude sestaven tematicky k poctě několika osobností. Například nedělní pořad věnujeme zejména připomenutí legendárního etnografa profesora Antonína Václavíka, autora publikace Luhačovské Zálesí. Letos si totiž připomínáme 60. výročí úmrtí této slavné osobnosti, která měla nedocenitelný přínos k zachování a dalšímu rozvoji folkloru na Luhačovicku. Zároveň vzpomeneme i před rokem zesnulého významného etnografa současnosti Karla Pavlištíka. Další osobností, kterou na festivale budeme připomínat je také básník Jan Skácel, u něhož vzpomeneme 30. výročí úmrtí. Chybět nebude samozřejmě ani vzpomínka na zakladatele festivalu, manžele Haluzovy,“ přiblížila Semelová. Mimo tradiční vystoupení souborů a vyhlášení Vesnice roku má letos akce novinku. „Poprvé jsme zakomponovali do programu také část, která se odehraje ve čtvrtek v Městské knihovně a je věnována zejména dětem, protože jde o festival dětských souborů. Tento literárně dramatický večer bude jistě zajímavým zpestřením celé akce,“ poznamenala Semelová.

Samotné programy pro letošní ročník sestavoval Přemysl Janík, který se nejen ve volném čase dlouhodobě na Luhačovicku věnuje aktivně folkloru, ale je také luhačovickým radním.  Přiblížil, jak vznikaly letošní hlavní pásma věnovaná osobnostem. „Pro program věnovaný A. Václavíkovi jsme pozvali soubory z míst, kde působil a zásadně je ovlivnil. Kromě místních souborů Malé Zálesí a Leluja, které se budou v nedělním pořadu prezentovat zvyky z Luhačovického Zálesí, se tak v nedělním bloku představí třeba soubor Kalužiar ze slovenského Martina, kde Václavík zásadně ovlivnil národopisné expozice tamního muzea. U našich východních sousedů se obdobně zapsal také ve Skalici, odkud přijede soubor Skaličánek, kde je vazba na Luhačovice ještě výraznější. Podobně ovlivnil Václavík i směřování muzea v Uherském Hradišti, odkud jsme pozvali DFS Hradišťánek,“ nastínil Janík. Ve stejném duchu přistupoval také ke koncepci programu věnovanému básníku Janu Skácelovi. „Skácel pocházel z obce poblíž Strážnice, kam chodil do školy. Proto jsme pozvali právě strážnický soubor Fěrtúšek. Sám se velmi těším na tento komponovaný pořad, ve kterém se pokusíme, pro diváka snad zajímavě, o prolnutí folkloru s poezií,“ popsal Janík. Upozornil ale také, že na festivale nebude chybět ani tentokrát také nedělní slavnostní mše svatá za účasti krojovaných s děkováním za úrodu a nedělní odpolední průvod krojovaných od pošty na Lázeňské náměstí.

Letošní vystupující soubory: DS Klobučánek (Valašské Klobouky), DFS Fěrtúšek (Strážnice), DFS Barunka (Česká Skalice), FS Leluja (Provodov), Taneční kroužek při ZŠ v Suché Lozi, DMFS Kalužiar (Martin – Slovensko), DFS Skaličánek (Skalica – Slovensko), DFS Šternovjanek (Újezd u Brna), DFS Hradišťánek (Uherské Hradiště)

Samostatnou kapitolou bude Sobotní vyhlášení Vesnice vítězů soutěže Vesnice roku, které začne v sobotu v 16:00. Uvidíme, komu se letos podaří uspět. Vloni zvítězilo „domácí“ Dolní Němčí ze Zlínského kraje. Tentokrát region zastupuje obec Ratiboř ze Vsetínska.

Program a další info naleznete na webu festivalu.

Autor / zdroj: Nikola Synek

DALŠÍ ČLÁNKY

Rožnov navazuje na úspěšný vánoční plecháček. V nových motivech je rozhledna, muzeum či Radhošť

Město Rožnov navazuje na úspěšné vánoční adventní hrníčky (plecháčky) a připravilo novou sérii plecháčků a také látkových tašek s motivy Rožnova pod R

Manželé Poláchovi oslavili zlatou svatbu

Po 50 letech společného soužití si v sobotu 1. srpna své Ano znovu řekli manželé Oldřiška a Josef Poláchovi z valašskomeziříčské místní části Juřinka.

Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí slaví 55 let

Již pětapadesát svíček sfoukne z pomyslném narozeninovém dortu v sobotu 1. srpna Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Více než půl století uplynulo od do

DNES SE STALO

HISTORIE13. srpna 1775

vydala Marie Terezie nový robotní patent, ve kterém stanovila maximální délku roboty na tři dny v týdnu.

LETECTVÍ13. srpna 1891

v rámci Zemské jubilejní výstavy se odehrál první dálkový let balónem v Čechách. Balón Victor Hugo vzlétl v pražské Stromovce a přistál u Pardubic za 2 hodiny.

DOPRAVA13. srpna 1898

byl na železniční trati Telč - Kostelec u Jihlavy zahájen pravidelný provoz pro veřejnost.

POZVÁNKA OBRAZEM