KULTURA / Knihy

Školní rok začíná i v krajské knihovně ve Zlíně

ZLÍN

Po prázdninových měsících se i krajská knihovna ve Zlíně připravuje na nový školní rok a už tradičně nabízí pestrou nabídku akcí pro školy i programy pro děti a rodiče.

Od 2. září do 5. října mohou rodiče využít akci na podporu čtenářství „Vesele do školy, vesele do knihovny“ a zdarma registrovat své prvňáčky jako čtenáře knihovny. „Dětem nabízíme nejen knihy a časopisy, ale také hry nebo audioknihy. Zároveň si mohou přijít pro radu rodiče, pomůžeme jim s výběrem knih pro první čtení nebo jim ukážeme, jak pracovat s logopedickými kufříky,“ přiblížila nabídku Jana Hoferková, vedoucí oddělení pro děti.

Akce platí v oddělení pro děti Ústřední knihovny, v obvodních knihovnách na Jižních Svazích, Dílech a v Malenovicích a ve všech pobočkách.

Pro začínající čtenáře jsou připraveny rozvrhy s obrázkem kocoura Miloše – patrona Zlínské knihovničky, kde rodiče i děti najdou informace o programech pro děti, tipy na zajímavé knížky a informace o dění v oddělení pro děti.

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně dále připravila na školní rok 2019/2020 nabídku exkurzí a vzdělávacích programů, které jsou určeny mateřským, základním a středním školám, školním družinám a jiným školským zařízením nebo neformálním skupinám. (Kompletní nabídka ke stažení zde).

Programy poutavou formou obohacují a doplňují školní výuku. Jednotlivé lekce jsou založeny na dialogu a interakci, využívají výtvarné techniky a zábavné formy práce. Pořady pro mateřské a základní školy nabízí také hudební úsek knihovny. Lekce podporují rozvoj klíčových kompetencí (jazykových, komunikativních, k učení, k řešení problémů, sociálních a občanských). Lektoři pracují s metodami kritického myšlení a prvky informačního vzdělávání zařazují i do tematických besed. Programy se dají přizpůsobit potřebám konkrétní třídy. S dostatečným předstihem je možné objednat si program i na jiná témata, než která jsou připravena.

Programy pro střední školy koordinuje v knihovně Dagmar Marušáková: „V knihovně je možno trávit čas, kdy studenti nemohou mít výuku ve škole (z důvodu přijímacích zkoušek, maturit apod.), provedeme je knihovnou, v informačních lekcích studentům pomůžeme s výběrem literatury a doporučené četby, poradíme při přípravě referátů a seminárních prací, naučíme je racionálně získávat informace ke studiu, citovat, věnujeme se i tématům regionu nebo občanské společnosti, aktuálně k 30. výročí sametové revoluce.“

Programy se konají v moderních prostorách Ústřední knihovny, kde jsou k dispozici přednáškové sály, počítačová učebna přímo ve výpůjčních prostorách, klubovna pro děti a kolektivní studovna.

Autor / zdroj: Jana Hoferková
Popis:
Autor / zdroj: Jana Hoferková

DALŠÍ ČLÁNKY

Rožnov navazuje na úspěšný vánoční plecháček. V nových motivech je rozhledna, muzeum či Radhošť

Město Rožnov navazuje na úspěšné vánoční adventní hrníčky (plecháčky) a připravilo novou sérii plecháčků a také látkových tašek s motivy Rožnova pod R

Manželé Poláchovi oslavili zlatou svatbu

Po 50 letech společného soužití si v sobotu 1. srpna své Ano znovu řekli manželé Oldřiška a Josef Poláchovi z valašskomeziříčské místní části Juřinka.

Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí slaví 55 let

Již pětapadesát svíček sfoukne z pomyslném narozeninovém dortu v sobotu 1. srpna Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Více než půl století uplynulo od do

DNES SE STALO

ZAJÍMAVOSTI14. srpna 1248

začala stavba kolínské katedrály, která bude trvat celých 632 let.

HISTORIE14. srpna 1431

porazila husitská vojska v bitvě u Domažlic pátou křížovou výpravu vedenou markrabím Friedrichem Braniborským a kardinálem Juliánem Cesarinim.

SPORT14. srpna 1936

se odehrál v rámci letních Olympijských her se v Berlíně první basketbalový zápas.

POZVÁNKA OBRAZEM