AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis: Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor / zdroj: Pixabay
6.1.2020

Ztráty a nálezy: tradiční mobily a peníze, ale i snowboard, dron s kamerou či hasicí přístroj

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM

Jako každý rok hromada mobilních telefonů, peníze, ale také neobvyklé věci jako například snowboard, dron s kamerou či práškový hasicí přístroj. Skutečně velmi pestrý je seznam předmětů, které jsou nebo byly evidovány v rámci ztrát a nálezů na Městské policii Rožnov pod Radhoštěm.

Za rok 2019 eviduje Městská policie Rožnov pod Radhoštěm celkem 189 ztrát a 89 nálezů. „Nejčastější ztráty jsou každoročně mobilní telefony, které tvoří téměř třetinu všech nálezů,“ říká ředitel Městské policie Rožnov Aleš Pilař. Hned za mobily následují peněženky a tašky s doklady. „V roce 2019 odevzdali poctiví občané 14x finanční hotovost. Jedenkrát se dokonce jednalo o částku 14 500 korun. Nezřídka se jedná o částky kolem 2 000 -3 000 korun,“ prozradil Pilař. Klíče, resp. svazky klíčů, jsou zvláštní skupinou nálezů. „Klíče shromažďujeme je v plastovém boxu, který je k dispozici k nahlédnutí u stálé služby nepřetržitě. Průběžně máme uloženo kolem 5 kilogramů různých klíčů,“ pokračoval Aleš Pilař.

Zvláštní kapitolou jsou jízdní kola. „V příjmu nálezů jízdních kol jsme v roce 2019 přehodnotili přístup. Nadále platí, že kola, která si po třech letech nikdo nevyzvedne, předáváme nadaci „Kola pro Afriku“. Do režimu ztrát a nálezů však už nepřijímáme všechna jízdní kola. Porůznu pohozené vraky bicyklů, u kterých po konzultaci s odborníky zhodnotíme, že mají zanedbatelnou hodnotu, rovnou odvážíme do sběrného dvora jako odpad,“ konstatoval ředitel Pilař.

Jako každý rok se také loni vyskytly kuriózní nálezy. „Mezi zajímavé kousky roku 2019 patří snowboard, který se právě díky publikaci na facebooku brzy vrátil k majiteli. Dále nám ve skladu stále parkuje dron s kamerou a nedávno hlídka na ulici nalezla práškový hasicí přístroj. Nejspíše bude chybět v některém z bytových domů,“ vzpomněl Aleš Pilař zajímavosti z nedávno skončeného roku.  

V roce 2019 bylo nalezeno nebo odchyceno i 105 zvířat, převážně psů. Byly však i exotické kousky. „V letním období je pravidelně odchyceno několik hadů, většinou se jedná o užovky, výjimečně zmije. V odchytovém vaku se octl i jeden chovatelský kousek, velmi pěkně zbarvená Užovka červená. Ke svému majiteli se šťastně dostala i fretka nebo papoušek,“ uvedl ředitel Pilař a neopomněl apelovat na občany se specifickým přístupem ke kočkám. „Kočka má statut toulavého zvířete a ne každou kočku, která si vykračuje ulicí, je nutné odchytávat. Zvýšený výskyt toulavých koček mnohdy podněcují sami občané tím, že na veřejných prostranstvích pokládají krmení pro kočky, což namísto koček láká spíše potkany a jiné škůdce. Čas od času se nám také stane, že nám občané chtěli odevzdat nechtěnou část dědictví, tedy třeba kočku po zesnulém předkovi. Zde upozorňujeme, že pokud jste příjemcem dědictví, přijímáte jej celé. Nelze přijmout pouze věci movité a nemovité, a následně nehodící se kočičku odnést na služebnu a domáhat se odevzdání,“ upozorňuje Pilař.  

Velmi důležitou roli hrál v roce 2019 nově založený facebookový účet rožnovské městské policie. „I přesto, že nemají všichni přístup na internet, nebo nepoužívají sociální síť facebook, právě publikace na facebooku často výrazně zkrátí dobu navrácení majiteli. Některé nálezy byly předány ještě ten samý den, kdy byly publikovány. Díky zveřejnění se ve velmi krátkém čase o ztraceném/nalezeném předmětu dozví i 10 tisíc uživatelů facebooku,“ říká Aleš Pilař, ředitel Městské policie Rožnov pod Radhoštěm

Autor / zdroj: Marek Havran

DALŠÍ ČLÁNKY

Rožnov navazuje na úspěšný vánoční plecháček. V nových motivech je rozhledna, muzeum či Radhošť

Město Rožnov navazuje na úspěšné vánoční adventní hrníčky (plecháčky) a připravilo novou sérii plecháčků a také látkových tašek s motivy Rožnova pod R

Manželé Poláchovi oslavili zlatou svatbu

Po 50 letech společného soužití si v sobotu 1. srpna své Ano znovu řekli manželé Oldřiška a Josef Poláchovi z valašskomeziříčské místní části Juřinka.

Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí slaví 55 let

Již pětapadesát svíček sfoukne z pomyslném narozeninovém dortu v sobotu 1. srpna Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Více než půl století uplynulo od do

DNES SE STALO

ZAJÍMAVOSTI14. srpna 1248

začala stavba kolínské katedrály, která bude trvat celých 632 let.

HISTORIE14. srpna 1431

porazila husitská vojska v bitvě u Domažlic pátou křížovou výpravu vedenou markrabím Friedrichem Braniborským a kardinálem Juliánem Cesarinim.

SPORT14. srpna 1936

se odehrál v rámci letních Olympijských her se v Berlíně první basketbalový zápas.

POZVÁNKA OBRAZEM