EKONOMIKA / Podniky

4.7.2012

V červnu se počet insolvenčních návrhů meziměsíčně nepatrně snížil

V červnu 2011 bylo podáno celkem 2619 insolvenčních návrhů, z toho bylo 611 insolvencí u právnických osob a podnikatelů a 2008 u nepodnikatelů.

Celkový počet návrhů se tak meziměsíčně snížil, v květnu jich bylo podáno 2652. Meziročně však počet návrhů stoupl, v červnu 2011 jich bylo podáno celkem 2154.

Mezi největší firmy, které se v červnu 2012 ocitly v insolvenci, patří společnost BGS Levi Czech, Pilsen Steel, Bohemia Print a HT Trading. Ve společnosti Pilsen Steel byla dokonce zastavena výroba z důvodu zastavení dodávek technologických zdrojů a od 15. června byli zaměstnanci doma.

Stejně jako v červnu 2011 je nejvyšší počet insolvencí na 1000 registrovaných firem v Moravskoslezském kraji a tento počet se dokonce meziročně zvýšil. Situace se zhoršila v Ústeckém kraji, který se v meziročním srovnání vyšvihl na druhou příčku pomyslného žebříčku (v červnu 2011 byl až na pátém místě). Třetí nejvyšší počet insolvencí na 1000 firem má stejně jako před rokem Olomoucký kraj, následuje kraj Jihomoravský a Královéhradecký. Naopak nejlépe si stejně jako loni stojí Středočeský kraj, kde je dlouhodobě počet insolvencí na 1000 registrovaných firem nejnižší.

Způsobem řešení úpadku firem je konkurz nebo reorganizace. Konkurs je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny. Konkurzů bylo v červnu 2012 prohlášeno 161, z toho počet konkurzů živnostníků činil 43.

Celkový počet konkurzů je za leden až červen 2012 srovnatelný s pololetím loňského roku (klesl o 2 %). Roste však počet živnostenských firem v konkurzu. Za šest měsíců roku 2012 je jejich počet proti pololetí 2011 vyšší o 12,7 procenta.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna - stabilní zdravotní pojišťovna

Pro pojištěnce ČPZP nabízíme zajímavé bonusové programy pro muže, děti i ženy, slevové programy u partnerů, příspěvky na prevenci, výhodné sazby cestovního pojištění. Registrujte se na kterékoliv pobočce, nebo on-line. www.cpzp.cz

DŘEVOVÝROBA PETR OLŠAR

Výroba dřevěných obalů - překližkové bedny, podložky, atypické palety (zámořské balení) pro lodní, leteckou a kamiónovou přepravu. Výrobu a dodávku našich výrobků jsme schopni realizovat v krátkých dodacích lhůtách, popř. expres do 8 hodin od přijetí objednávky. www.olsar.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Gastroakce, přednášky i programy pro děti na Východní Moravě

Přednášky, gastronomické akce, kácení máje nebo třeba zábava pro děti – to bude Východní Morava příštích dnů.

Post

Devátý ročník Vsetínského krpce představuje zahraniční hosty

Na začátek prázdnin a první červencový víkend připravuje Dům kultury Vsetín ve spolupráci s Městem Vsetín a folklorními soubory Jasénka, Vsacan a Kotá

Post

Dům kultury Vsetín zve na nový pravidelný program s názvem Večer při muzice

Na pátek 20. května připravil od 19.00 hodin Dům kultury Vsetín zábavný večer s živou muzikou. Role prvního hudebního hosta se ujme domácí cimbálová m

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

DŘEVOVÝROBA PETR OLŠAR Motocykly  SWM http://www.cpzp.cz