EKONOMIKA / Spotřebitel

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
8.7.2018

Žáci ze Zlína a Otrokovic zaplatí od září za MHD méně

ZLÍN / OTROKOVICE

Významnou změnu tarifních podmínek MHD Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice schválili v minulých dnech zastupitelé obou měst. Podle jejich rozhodnutí budou moci od 1. září 2018 žáci do ukončení povinné školní docházky používat MHD s tzv. juniorpasem jen za 330 korun za rok.

Od 1. září 2018 si budou moci žáci, kteří mají trvalé bydliště ve Zlíně nebo Otrokovicích, koupit tzv. juniorpas. Bude stát 330 korun a bude platit vždy na jeden celý školní rok (tj. od 1. září do 31. srpna) v celé síti MHD (tj. všechna pásma: A, B, C). Města Zlín i Otrokovice doplatí dopravní společnosti za své žáky rozdíl ceny ročního žákovského kuponu a juniorpasu, což odpovídá částce 1 590 korun na žáka. Žákem je dítě, které plní základní povinnou školní docházku.

„Snahou obou měst je snížit náklady na cestování v městské hromadné dopravě rodinám se školáky a mimo jiné i omezit administrativní náročnost při opakované koupi časových kupónů. Pořízením juniorpasu na celý školní rok nebude hrozit, že si ho zapomenou koupit na další měsíc nebo čtvrtletí,“ uvedl Jiří Ondráš, předseda rady jednatelů DSZO a otrokovický radní.

„My toto rozhodnutí vítáme a očekáváme, že nám získá nové zákazníky,“ řekl ředitel DSZO Josef Kocháň.

„Chceme dále dosáhnout hlavně toho, aby si už mladí lidé, navštěvující základní školu, zvykali na používání MHD a toto bylo pro ně spíše samozřejmostí než výjimkou. Používáním MHD místo individuální automobilové dopravy budou lidé šetřit životní prostředí ve městě a sníží se i počet vozidel projíždějících městem, je to investice do budoucnosti,“ doplnil Jiří Ondráš. Tento názor sdílí zároveň starosta Otrokovic Jaroslav Budek a dodává: „Těší mě, že jsme našli se zlínskými zastupiteli shodu. Ačkoliv budou juniorpasy znamenat pro radnici zvýšené finanční náklady, věřím, že rodiny s dětmi tento krok ocení.“

Rozhodnutí obou zastupitelstev musí v nejbližších týdnech schválit ještě valná hromada a rada jednatelů DSZO a mezi dopravní společností a oběma městy musí být podepsána příslušná smlouva. „Jsme připraveni uzavřít podobnou smlouvu i s jinými obcemi, které by měly zájem o levnější dopravu svých žáků v síti MHD (např. Želechovice nad Dřevnicí, Bělov,Tečovice apod.),“ potvrdil ředitel Josef Kocháň.

Od září 2018 se připravuje ještě jedna změna tarifních podmínek – zavedení celoročních kuponů časových jízdenek pro žáky (kteří nebudou mít juniorpas). Cena ročního časového kuponu pro žáky bude představovat osminásobek ceny měsíčního kuponu pro příslušné tarifní pásmo. Platnost kuponu je klouzavá – tj. 12 měsíců od 1. dne platnosti. Doposud bylo možné koupit nejdéle čtvrtletní kupon – jeho cena činí 2,5 násobek měsíčního kuponu. Žáci s ročním kuponem tedy proti současnosti rovněž ušetří.

Podrobnosti, jak postupovat při vyřizování juniorpasu, zveřejní DSZO po podepsání smlouvy s městy během prázdninových měsíců a zpřístupní na svých internetových stránkách a v předprodejních kancelářích.

Podobně jako juniorpas funguje už od roku 2001 tzv. seniorpas. Určen je pro občany ze Zlína a Otrokovic starší sedmdesáti let. Pokud si tento dopravní bonus pořídí, stojí je cestování s DSZO pouze 90 haléřů za den. Roční seniorpas vychází na 330 korun a půlroční na 165 korun. Od jejich zavedení se tyto částky nezvýšily.

Autor / zdroj: Romana Stehlíková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

K úctyhodným 105. narozeninám popřál Františku Hamadovi hejtman Jiří Čunek

Františku Hamadovi z Kunovic, který 6. června ve vynikající formě oslavil 105 let, přijel popřát i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Připili si červ

Post

Festival Valašský špalíček slibuje big beatovou retro jízdu i nové projekty legendárních rockerů

Valašské Meziříčí již nedočkavě vyhlíží 37. ročník Folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček, jež se v malebném prostředí zámku Žerotínů uskuteční 2

Post

Valašskomeziříčský elektromobil má speciální SPZ

Vozidlo Hyundai Ioniq, které ve své flotile využívá valašskomeziříčská radnice, má novou registrační značku určenou pro automobily s alternativním poh

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA