AKTUÁLNĚ / Doprava

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
15.11.2018

Stav krajských silnic na Zlínsku se i nadále zlepšuje

ZLÍNSKÝ KRAJ

Poslední hodnocení stavu povrchu vozovek silnic II. a III. třídy ve Zlínském kraji potvrdilo dlouhodobý trend postupného mírného zlepšování jejich kvality. Průměrná známka za celý kraj se posunula z loňské hodnoty 3,53 na novou hodnotu 3,38.

„Už téměř polovina hodnocených vozovek patří do kategorie výborný, dobrý nebo vyhovující. Navíc ubývá úseků ve stavu nevyhovujícím nebo havarijním,“ sdělil náměstek hejtmana Zlínského kraje Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy.

Průměrná „známka“ celokrajského hodnocení stavu povrchu vozovek II. a III. třídy na pětibodové stupnici k 30. 9. 2018 činí 3,38. V porovnání s předchozím rokem (3,53) i ve víceletém časovém srovnání jde o postupné mírné zlepšování. Nejlepší vozovky II. a III. třídy měly při letošní bilanci okresy Kroměříž (hodnocení 3,29) a Vsetín (hodnocení 3,39). Okres Kroměříž má současně největší délku silnic s novým povrchem a hodnocením „výborný“ (89 km).

„Těší nás, že známka hodnocení zase o kousek poskočila k lepším hodnotám. Na prioritní síti v délce 428 km, která propojuje významnější města kraje, je situace ještě lepší. Na těchto silnicích nám vychází známka 2,58. Myslím, že se na stavu krajských silnic postupně projevují čerpané dotace z evropských fondů i ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Také Zlínský kraj nám v průběhu tohoto roku zvýšil prostředky o téměř 50 milionů korun, které jsme mohli použít hlavně na další plošné obnovy povrchů vozovek. V neposlední řadě se na zlepšování kvality silnic podepisuje i počasí, konkrétně mírnější průběh posledních zimních sezon. Doufám, že tento příznivý trend bude pokračovat. Nyní již intenzivně připravujeme projektové žádosti v rámci programu IROP na dalších sedm silničních rekonstrukcí o celkové délce 32 kilometrů,“ uvedl ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje (ŘSZK) Bronislav Malý.

ŘSZK zadává nezávislé hodnocení stavu povrchu vozovek II. a III. třídy (tedy silnic ve vlastnictví Zlínského kraje) každoročně. Zpracovatelem posudku byla specializovaná firma PavEx Consulting Brno. Stav povrchu vozovek se hodnotí podle kritérií daných technickým předpisem TP 87. Vozovky jsou podle svého technického stavu zařazovány do pěti skupin: 1 - výborný stav, 2 - dobrý stav, 3 - vyhovující stav, 4 - nevyhovující stav, 5 - havarijní stav.

Autor / zdroj: Adéla Kousalová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

K úctyhodným 105. narozeninám popřál Františku Hamadovi hejtman Jiří Čunek

Františku Hamadovi z Kunovic, který 6. června ve vynikající formě oslavil 105 let, přijel popřát i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Připili si červ

Post

Festival Valašský špalíček slibuje big beatovou retro jízdu i nové projekty legendárních rockerů

Valašské Meziříčí již nedočkavě vyhlíží 37. ročník Folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček, jež se v malebném prostředí zámku Žerotínů uskuteční 2

Post

Valašskomeziříčský elektromobil má speciální SPZ

Vozidlo Hyundai Ioniq, které ve své flotile využívá valašskomeziříčská radnice, má novou registrační značku určenou pro automobily s alternativním poh

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA