AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
2.9.2018

Evropský týden mobility v Kroměříži vyvrcholí Dnem bez aut

KROMĚŘÍŽ

Kroměříž se i v letošním roce zapojí do osvětové kampaně Evropský týden mobility. Obyvatelé i návštěvníci města se od soboty 15. září mohou těšit na řadu aktivit. Akce vyvrcholí ve čtvrtek 20. září Dnem bez aut. Kroměříž se do Evropského týdne mobility zapojuje pravidelně.

„Stejně jako jiná města i nás trápí nedostatek parkovacích míst. Kampaň by měla přispět k tomu, aby lidé častěji nechávali svá auta doma a po Kroměříži více chodili pěšky, jezdili na kole a více využívali městskou hromadnou dopravu,“ uvedl místostarosta Pavel Motyčka.

Akce začne v sobotu 15. září cyklojízdou do Chropyně. Sraz je v 8:30 na Velkém náměstí. V neděli je na programu pěší vycházka nazvaná Ignác Lorenz. Začne na Velkém náměstí v 9:30, pokračovat bude prohlídkou železničního muzea a přes biocentrum a Podzámeckou zahradu povede zpět do města do restaurace a kavárny Lorenz. Ve stejný den se od 10:00 do 16:00 v nákladovém prostoru vlakového nádraží letos podruhé uskuteční akce S vláčkem o závod. Děti zde budou moci na jízdním kole či koloběžce poměřit svou rychlost s historickým vláčkem. Připraveny budou i další zábavné úkoly. Do centra a zpět bude účastníky vozit historický autobus Škoda 706 RTO Lux.

Týden mobility pokračuje v úterý 18. září, kdy do Kroměříže na dva dny zavítá zmíněný preventivní vlak Českých drah. Od 8:00 do 14:00 bude k dispozici žákům a studentům, od 14:00 do 17:00 veřejnosti. Zájemce čeká dvouhodinový program, vstup je zdarma. Ve středu od 8:00 se uskuteční na dopravním hřišti Den s Českým červeným křížem, zábavně-vzdělávací akce pro žáky pátých tříd kroměřížských základních škol. Zkusí si jízdu zručnosti, zopakují dopravní výchovu a vyzkouší si i první pomoc.

Ve stejný den si na své přijdou i lidé, kteří chtějí podpořit boj proti rakovině a zároveň chtějí udělat i něco pro sebe. Na Hanáckém náměstí se mohou od 13:00 do 15:00 zúčastnit humanitární akce nazvané Běh naděje. Událostmi nabitou středu 19. září pak zakončí v 17:00 v konferenčním sále Knihovny Kroměřížska cestovatelská přednáška Transsibiřská magistrála. I ve středu mohou lidé navštívit preventivní vlak Českých drah, a to ve stejných časech jako v úterý.

Program Evropského týdne mobility v Kroměříži vyvrcholí ve čtvrtek 20. září na Velkém náměstí Dnem bez aut. Od 14:00 do 18:00 nabídne bohatý program zahrnující mobilní dopravní hřiště, ukázky první pomoci či vystoupení taneční skupiny M Dance crew Kroměříž.

„Svou show předvede také mistr světa a ČR ve Freestyle BMX Jan Jílek. Součástí odpoledne budou i workshopy a soutěže o ceny, návštěvníci si budou moci vyzkoušet i alko brýle,“ uvedla Dagmar Velísková, koordinátorka projektu Zdravé město Kroměříž, místní Agenda 21, který Evropský týden mobility pořádá.

Evropský týden mobility chce upozornit veřejnost na problémy s narůstající automobilovou dopravou, která má negativní vliv na životní prostředí ve městech a zabírá v ulicích stále více místa. Kampaň se proto zaměřuje na propagaci udržitelných druhů dopravy. Kroměříž se jí letos účastní posedmnácté.

Autor / zdroj: Jan Vondrášek

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

K úctyhodným 105. narozeninám popřál Františku Hamadovi hejtman Jiří Čunek

Františku Hamadovi z Kunovic, který 6. června ve vynikající formě oslavil 105 let, přijel popřát i hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Připili si červ

Post

Festival Valašský špalíček slibuje big beatovou retro jízdu i nové projekty legendárních rockerů

Valašské Meziříčí již nedočkavě vyhlíží 37. ročník Folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček, jež se v malebném prostředí zámku Žerotínů uskuteční 2

Post

Valašskomeziříčský elektromobil má speciální SPZ

Vozidlo Hyundai Ioniq, které ve své flotile využívá valašskomeziříčská radnice, má novou registrační značku určenou pro automobily s alternativním poh

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA